Koupaliště Třemošnice, 21. července 2012
Ve Třemošnici byla vždycky silná základna punku, vznikaly tady punkové kapely jako Kuturní zřízenost, Žádnej stres nebo Heating. A tak není divu, že se tady uspořádal punkový festival. Dostal jméno ČWACHŤÁK FEST a právě probíhá jeho první ročník. Ačkoliv mě punk nic moc neříká na ČWACHŤÁK jsem se jako domácí vypravil.
Na místní koupaliště jsem dorazl s mírným zpožděním, když už hrála první kapela Zamčená hlava. Skupina hrála takový lehounký punk rock s jednoduchými veršovánky jako kdybych je skládal já :-). Bylo vidět, že je kapela sehraná. Občas jsem z kapely cítil vlivy Hudby Praha. V jedné písničce jsem zaslechl i náznaky psychedelických vlivů. Skupina doplatila na to, že zahajovala celý festival, v areálu bylo tou dobou jen pár desítek lidí a nikoho z nich muzikanti nikoho k tanci nestrhli. 45%.
Druhou kapelou dne byli pardubičtí Slamer banger. Jejich veselé skáčko mě potěšilo o dost víc než Zamčená hlava. Slameři se také ukázali jako větší šoumeni a celkově mělo vystoupení větší spád než u předchozí kapely. První fanoušci udělali pod pódiem takový „mini kotlíček“. Bylo znát, že se ČWACHŤÁK FEST pomalu rozjíždí. Jako přídavek kapela dala k dobru zbrusu novou písničku a bylo vidět, že se chlapci hledají. Přesto šlo o milé gesto. 65%.
Po nich na pódium dorazila SKA kapelka Ve_vývoji z Rokytnice nad Jizerou. Skupina měla poměrně široké obsazení s početnou dechovou sekcí. Pod pódiem se opět vylidnilo a tak to zůstalo po celou dobu produkce kapely. Přesto jsem byl zvědav, čeho se dočkám, bohužel to byla jen nuda. Dechová sekce hrála na můj vkus až moc velkou roli. Texty účelově přisprostlý. Celkově mě to nebavilo. 40%.
To domácí Kulturní zřízenost bylo zase jiný kafe. I když kapela nehrála ve svém obvyklém složení a na bicí zaskakoval Danda Růžička ze spřáteleného a taktéž domácího uskupení Žádný stres, kapela svým energickým punkem přilákala pod pódium domácí fanoušky a bylo vidět, že koncert baví jak samotnou kapelu, tak publikum. Výhrady mám dvě: tou první je, že Danda mlátil do bicích jak hluchej do vrat, takže i přes solidní nazvučení jsem bubny slyšel akusticky z pódia. Dandovi by neškodilo ubrat na razanci. Druhou výhradou je, že jsem nějak nepochopil roli zpěváka. Frontman byl jednoznačně kytarista a zpěvák obstarával pouze doprovodné vokály. Myslím, že by kapela vystoupení v pohodě zvládla ve třech, aniž by tím jakkoliv utrpělo. 70%.
Po Kulturní zřízenosti následovala asi 45 minutová pauza zapříčiněná výpadkem proudu, je to škoda, protože nebýt jeho tak organizačně letošní ČWACHŤÁK odsejpal na jedničku.
Když byl výpadek odstraněn nastoupila pardubická Dukla Vozovna, která má ve zdejších končinách poměrně silnou fanouškovkou základnu. Také lidí na festivalu přibylo, takže kotel pod pódiem už byl celkem slušný a bylo zaděláno na solidní mejdan. Chápu, že Dukla vozovna má své fanoušky, ale mě jejich vystoupení po třech písničkách přestalo bavit a celý zbytek mi pak připadl jako stále se opakující kolovrátek s infantilními hláškami typu „…další píseň je charakteru luxusního“ a dále „…další píseň je opět charakteru luxusního“, vše pronášené rádoby vtipným přízvukem. Zkrátka mě jejich vystoupení nebavilo. 49%.
Protože při vystoupení Dukly vozovny se poměrně hodně rozpršelo a vyhlídky na zlepšení počasí nevypadaly moc příznivě, rozhodl jsem se, že oželím kapely N.V.Ú., Žádnej stres, Volant a Immodium. A předčasně jsem z fesťáku odešel domů.
Zvukovou a světelnou stránku obstarala agentura Black Bell. Zvuk se mi hodně líbil, byl vyvážený a všemu včetně zpěvu bylo bez problémů rozumět. Je vidět, že Jirka Nazarov je Pan zvukař, za zvuk dávám ČWACHŤÁK FESTU palec nahoru. Ačkoliv nejsem punkový fanoušek, ČWACHŤÁK FESTU fandím, je dobře, že se Třemošnice probouzí ke kulturnímu životu. Celkově hodnotím festival 65%.
Avšak pokud by se ČWACHŤÁK měl za rok konat se stejným obsazením učinkujících, dal bych cca o 20 procent méně.