Text: Luboš Hnát
Foto: Obal knihy
Publikováno: 30. 11. 2023
BOB DYLAN: ŽIVOT V SEDMI PÍSNÍCH je název knihy, kterou na začátku října vydalo nakladatelství Prostor. Jejím autorem je americký hudební publicista Greil Marcus.
Kdo by čekal, že dostane do ruky další z řady životopisů ikonického textaře, skladatele a zpěváka, nemohl by se více mýlit. Marcus v sedmi kapitolách, z nichž každá odpovídá jedné písni, ukazuje náhled na americkou (pop)kulturu, odhaluje zdroje Dylanovy inspirace, styl jeho tvorby a zkoumá jeho vliv na společnost.
Autor vybral tyto písně: Blowin‘ In The Wind, The Lonesome Death Of Hattie Carol, Ain’t Talkin‘, The Times They Are A-Changin‘, Desolation Row, Jim Jones a Murder Most Foul. Přiznám se, že nejsem žádný dylanolog, proto netuším, proč padla volba zrovna na ně. A jasné mi to není ani po přečtení knížky.
Greil Marcus nepostupuje chronologicky, ale skáče časem sem tam. Od Dylanových folkových začátků v šedesátých letech hupsneme do nového tisíciletí, odtud zase na avantgardní elektronickou scénu reaganovské éry. V knize je navíc poměrně častým jevem, že se o Dylanovi na několika stranách vůbec nedočteme.
Každou kapitolu doprovází jedna kresba od Maxe Clarkeho. Nepodařilo se mi najít žádnou souvislost mezi textem a jednotlivými obrázky. Za pochvalu stojí jazyková úprava knihy, nenašel jsem v ní snad jediný překlep. Žádnou chybu jsem nenašel ani v překladu Raniho Tolimata. Přesto se mi Marcusovo dílo nečetlo příliš dobře.
Už jsem zmínil, že nejsem Dylanův skalní fanoušek. Možná právě proto jsem spoustu věcí, které autor popisuje, nedocenil či dokonce nepochopil. Faktem však zůstává, že mi čtení téhle knížky nepřineslo žádný požitek.