13. 12. 2022 – Klub Vagon, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Šámal (ilustrační foto)
Publikováno: 20. 12. 2022
Necelá stovka příznivců keltského rocku se sešla v klubu Vagon na pražské Národní třídě, kde si daly dostaveníčko kapely CHIP&CO. a WINTAGE VINE. Hned na úvod musím napsat, že na vystoupení té druhé jmenované jsem nečekal, proto si o ní v dnešním reportu nepřečtete. Věnovat se jí budu někdy příště.
Chip&Co. je česko-americká parta, v jejímž čele stojí Američan William „Chip“ Doehring (zpěv, kytary, dudy, flétny), vedle něho na pódiu byli Slávek Šámal (kytara, zpěv), Miloš Miškovský (basová kytara, zpěv) a Lukáš Let (bicí). Už před koncertem kapela ohlásila, že ukončuje svou činnost, protože Chip se nadále chce věnovat pouze malování obrazů.
Vystoupení pět minut před půl desátou zahájila rozjuchaná Do It Again, která okamžitě přitáhla fanoušky pod pódium. Chip vždy tvrdil, že mu čeština dělá velký problém, proto uváděl koncert napůl česky a napůl anglicky, přičemž v naší mateřštině s humorem sobě vlastním sahal pro expresivní výrazy. Většinou nemám vulgarity na koncertech moc rád, ale zpěvákovo „Dobrý hovno“ mělo svoje kouzlo.
Důležitější je však muzika, a ta bavila nejen mě, ale i všechny přítomné. Ve svém mottu mají Chip&Co. uvedeno: Irish Soul / World Heart. Právě ta irská duše byla nejvíce cítit, když zpěvák hrál na dudy: to se stalo hned ve druhé písničce Riverside. Většina skladeb pocházela z jediného alba Full Circle, které vyšlo letos na jaře. Chip&Co ho přehráli téměř celé.
Do svého repertoáru kapela zařadila i několik převzatých pecek, které nejsou českému publiku příliš známé. The Fields Of Athenry od irských The Dubliners přinesla zklidnění. Hostující zpěvák Vintage Wine Petr Polák kapele vypomohl v s The Boys Are Back, s níž se do Vagonu vrátila rozjuchaná atmosféra. Pro úplnost dodejme, že na desku Signed And Sealed In Blood (2013) ji nahrála americká formace Dropkick Murphys.
Za pochvalu rozhodně stojí zvuk, který podtrhoval výborný výkon kapely. Ta ještě sáhla do své tvorby a vybrala z ní třeba Tame Waves nebo Troubles. Klasickou položkou na playlistu je i Lovin‘ Daughter’s Lullaby. Doba už notně pokročila, zbývalo tedy zahrát ještě dvě písničky, ty byly opět převzaté. Nejprve přišla na řadu Path To Home od skotských Skerryvore a koncert ukončila dylanovka Wagon Wheel.
Jestli udělala definitivní tečku také za činností kapely, není zcela jasné. Může se totiž stát, že se Chipovi po nějaké době po muzice zasteskne a vrátí se na pódium. Ostatně, že do této možnosti vkládá své naděje, mi potvrdil i kytarista Slávek Šámal.