Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid, Veronika Králík
Video: Youtube
Publikváno: 3. 11. 2022
Smutná zpráva zasáhla český rockový svět v podvečer posledního říjnového dne. Ve věku šedesát osm let zemřel kytarista, zpěvák, skladatel, textař a moderátor MICHAL AMBROŽ.
Michal byl jednou z nejosobitějších postav tuzemské bigbítové scény na níž se pohyboval více než čtyřicet let. Narodil se v Havlíčkově Brodě 23. ledna 1954. S muzikou začínal v raném věku, první píseň, kterou uměl zahrát na kytaru byla trampská Slaboch Ben. Po absolvování čáslavského gymnázia vyučoval hru na kytaru, což vydržel až do devadesátých let minulého století.
V roce 1980 vznikla jeho první kapela Mrňousingrs, která se o rok později transformovala do Jasné páky. Inspirací pro ně byla americká skupina B-52’s. Mezi své další vzory Ambrož uvedl Rolling Stones a Talking Heads. Jasná páka se do podvědomí fanoušků zapsala hity Jako Paralet, Ryba Badys a dalšími. Málo se ví, že autoři těchto kultovních písní jsou neznámí a kapela je striktně uváděla jako tradicionály.
Poté co v březnu 1983 vyšel v týdeníku Tribuna nechvalně známý článek Nová vlna se starým obsahem, který vedle dalších kapel přímo jmenoval Jasnou páku, komunisté jí zakázali koncertovat. Michal Ambrož jako správný lídr nelenil a skupinu mírně personálně obměnil a přejmenoval na Hudbu Praha, která nejen navázala na původní repertoár Jasné páky, ale velice brzy začala tvořit i vlastní písničky.
Hudba Praha už za totality vydala dvoj EP, podle Michalových slov byl tento netradiční formát zvolen proto, že jí ještě před samotným nahráváním byly dvě písničky zakázány. Regulérního alba se skupina dočkala až v roce 1993, kdy vyšel skvělý Maelström. Jsou na něm nesmrtelné pecky jako Máma, táta, Většinu rán nebo starší Pal vocuď hajzle. Ke všem Michal složil hudbu i text.
Na konci devadesátých let si Hudba Praha dala pauzu a Ambrož se obklopil mladšími muzikanty, aby založil dle svých slov nejoblíbenější partičku: Divoký srdce. V roce 2008 byla obnovena Jasná páka, a protože návrat Hudby Praha na pódia proběhl už dříve, fungovaly obě kapely současně. V roce 2015 došlo v Hudbě Praha k rozkolu a skupina se rozštěpila na dvě části. Ta, kterou vedl Michal Ambrož, se jmenovala prostě Michal Ambrož & Hudba Praha a její eponymní CD se v našich obchodech objevilo v roce 2019. Stalo se tak poslední nahrávkou Michala Ambrože. Dlužno dodat, že hudebník má na svém kontě také sólové album Srdeční příběh (2016).
Kolegové a kamarádi na něj vzpomínají jako na člověka, s nímž bylo vždy veselo. Například novinář Antonín Kocábek dal na facebooku k dobru následující historku: „Jistý nejmenovaný režisér přivedl Michala Ambrože jako komparzistu na natáčení filmu S tebou mě baví svět. Měl hrát kytaristu v doprovodné kapele Zdeny Studénkové zpívající hlasem Helenky Vondráčkové. Když ho viděla Marie Poledňáková, prý se té vousaté a zarostlé máničky úplně zděsila…. A tak to nakonec hráli slušní hoši z kapely Index Y.“
Kromě hudebních aktivit moderoval na rádiu Beat pořady Kalumet (dříve Kalumet strýčka indiána) a Naděje Beatu. Na řece Sázavě zřídil a taky provozoval malou vodní elektrárnu.
Osobně jsem se s Michalem setkal v roce 2015, kdy jsem s ním dělal rozhovor o rozpadu Hudby Praha. Sešli jsme se v jedné restauraci na pražských Vinohradech a k mému překvapení Michal prohlásil, že mi odpovědi pošle mailem, což mě zklamalo. Těšil jsem se totiž na povídání s muzikantem, kterého jsem vždy obdivoval. Užuž jsem odcházel a on se na mě podíval a zeptal se: „A nechceš si dát pivo?“ Rád jsem souhlasil, v průběhu večera si k nám přisedlo několik Ambrožových přátel, mimo jiné bubenice a zpěvačka Pája Táboříková, a bylo hodně veselo. Od té doby jsme se potkávali na koncertech, kam mě pravidelně zval, a vždy jsme prohodili několik slov. Budeš mi chybět, Michale!