Text Luboš Hnát
Foto: Tomáš Rozkovec
Publikováno: 19. 8. 2020
Ikonický zpěvák IAN GILLAN dnes slaví své sedmdesáté páté narozeniny. I když je jeho kariéra poměrně známá, je jeho přínos do pokladnice světového rocku natolik zásadní, že stojí za to si připomenout alespoň nejvýraznější milníky muzikantova životopisu.
Ačkoliv je Ian Gillan nejznámější coby člen hardrockových Deep Purple, u nichž s přestávkami působí od roku 1969, má na svém kontě spolupráci s věhlasnými Black Sabbath a také velmi bohatou sólovou kariéru. Vezměme to však popořádku. Jeho hudební dráha odstartovala v polovině šedesátých let minulého století, kdy se přidal ke skupině Episode Six.
S ní zpěvák sice vydal jen několik singlů, ale potkal se tu s baskytaristou Rogerem Gloverem, kterého můžeme bez nadsázky označit za jeho celoživotního souputníka. V roce 1969 pak společně přestoupili k tehdy již zavedeným Deep Purple.
Gillanův hlas zněl ze studiových nahrávek In Rock (1970) a Fireball (1971). Zpěvák se v kapele etabloval i jako textař, na desku Machine Head (1972) napsal většinu textů. Spekuluje se, že písnička Maybe I’am Leo odkazuje k jeho znamení zvěrokruhu, tedy Lva. Album Who Do We Think We Are (1973) však bylo Gillanovou i Gloverovou labutí písní.
Po odchodu od Deep Purple založil jazzrockově laděnou kapelu Ian Gillan Band, která vydala tři studiová alba. Připomeňme alespoň Clear Air Turbulence z roku 1977. Protože však jazz rock nebyl úplně to pravé ořechové, zkrátil název na Gillan a vydal se opět do hardrockových vod. Kapela existovala do roku 1982, o rok později přijal nabídku, aby se připojil ke slavným Black Sabbath.
Nahrál s nimi jedinou, neprávem opomíjenou desku Born Again (1983). V roce 1984 se podílel na znovuobnovení Deep Purple, kteří vydali výborné album Perfect Strangers (1984). O tři roky později vyšlo elpíčko The House Of Blue Light a o další dva roky později kapelu již po druhé kvůli neshodám s kytaristou Ritchiem Blackmorem opustil.
Na trvalo se zpěvák do Deep Purple vrátil v roce 1992. Od té doby s ní natočil dalších osm alb, z nichž zatím poslední Whoosh! vyšlo letos v srpnu a brzy si na něj na Rockovém světě budete moci přečíst recenzi.
Ian Gillan byl aktivní také coby sólový umělec. Uveďme zde alespoň dvě alba, která vydal pod svým jménem. První z nich je Accidentally On Purpose (1988), na němž se podílel Roger Glover. Druhé se jmenuje Naked Thunder (1990) a vyšlo i v tehdejším Československu.
Deep Purple jsou častými hosty i na našich pódiích. Naposledy je čeští fanoušci mohli vidět a slyšet 4. prosince 2019 v ostravské Ostravar Aréně. Přestože hlas Iana Gillana už nemá takovou sílu jako v sedmdesátých letech, kdy vznikly takové hity jako Highway Star, Child In Time, Smoke On The Water nebo Speed King, dokáže stále přivést do varu nejednoho rockera. Přejme si, aby mu to ještě dlouho vydrželo.